Jak to naprawdę jest z tą palnością pianki. Jest to temat który nurtuje wielu inwestorów stojących przed wyborem izolacji poddasza. W tym poście postaram się Państwu przedstawić jak wygląda kwestia palności pianki w stosunku do wełny mineralnej, zarówno pod względem teoretycznym (dokumentacja) jak i rzeczywistym (pożar budynku).
Zgodnie z dokumentacją: normy, badaniami ITB reakcja na ogień (palność) pianki wygląda następująco:
Zdolność samogaśnięcia wg PN 88/C-89297 | SAMOGASNĄCA
|
Klasyfikacja w zakresie reakcji na ogień dla pianki pokrytej okładziną z płyt gipsowo kartonowych stosowanej bez podkładu albo na podkładzie palnym lub niepalnym wg PNEN 13501-1+A1:2010 |
B-s1, d0
|
Klasyfikacja w zakresie reakcji na ogień wgPN-EN 13501-1+A1:2010 dla pianki bez okładzin | E
|
Palność wg DIN 4102 | B2 |
Dokumentacji wełny nie będę przedstawiał gdyż zakładam że jest to materiał niepalny.
Porównując dokumentację pianki i wełny pod względem palności możemy stwierdzić że wełna jest praktycznie niepalna tak że w teorii pianka przegrywa.
Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej a w szczególności podczas pożaru poddasza!!!
Najbardziej istotnym czynnikiem wpływającym na powstanie ognia i jego rozprzestrzenianie jest powietrze (tlen). W przypadku gdy mamy dużo tlenu spali się wszystko a w przypadku gdzie nie ma tlenu nie pali się nic, ogień się nie rozprzestrzenia i zostaje zaduszony.
WEŁNA ma bardzo mały opór dyfuzyjny na poziomie µ = 1 (jest przewiewna) tak że powietrze przez nią dowolnie przechodzi, więc tlenu do powstania i rozprzestrzeniania ognia jest bardzo dużo.
- Pali się szybko i wszystko dookoła. Wełna się nie pali spalają się sznurki podtrzymujące wełnę i wełna opada a pali się wszystko dookoła,
- Ogień rozprzestrzenia się szybko,
- Z uwagi na dużą ilość tlenu nie ma mowy o zaduszeniu ognia,
- W przypadku powstania pożaru wełna nie stanowi żądnej bariery-osłony dla więźby która jest łatwopalna,
- W przypadku pożaru poddasza zaizolowanego wełną opinia straży pożarnej jest taka że gasi się ciężko i długo,
- Po spłonięciu poddasza wełna się nie spaliła ale wszystko dookoła spłonęło.
PIANKA ma duży opór dyfuzyjny na poziomie µ = 6,5 (jest oddychająca ale nie przewiewna) tak że powietrze przez nią przechodzi bardzo powoli, więc tlenu do powstania i rozprzestrzeniania ognia jest bardzo mało, tym samym jeśli już powstanie ogień to:
- Pali się wolno,
- Ogień rozprzestrzenia się wolno,
- Z uwagi na brak tlenu może dojść do zaduszenie ognia,
- Pianka stanowi barierę-osłonę dla więźby która jest łatwopalna,
5.W przypadku pożaru poddasza zaizolowanego pianką opinia straży pożarnej jest taka że gasi się łatwiej i szybciej,
- Po spłonięciu poddasza na wierzchniej warstwie pianki powstaje zwęglina natomiast rdzeń środkowy pianki jest nienaruszony.
Powyższe informację poparte są opiniami i doświadczeniem straży pożarnej, producentami poliuretanów oraz własnym na podstawie pożaru budynku mieszkalno-usługowego zaizolowanego pianką i wełną.
Poniżej przedstawiam zdjęcia pożaru budynku mieszkalno-usługowego. Budynek mieszkalno-usługowy w jednej bryle gdzie część mieszkalna zaizolowana wełną natomiast część usługowa wraz z pomieszczeniem gospodarczym i kotłownią zaizolowana pianką.
Jak widać na zdjęciach połać dachu części mieszkalnej spalona, wełna oczywiście spadła po opaleniu sznurkowania. Część usługowa w ogóle nie ucierpiała jedynie w kotłowni w dwóch miejscach pianka uległa delikatnemu nadpaleniu i usunięciu.
Izolacja pianką wykonana była w 2015 r. pożar budynku w 2017 r. po pożarze inwestor zdecydował na izolację nowej połaci dachu tylko i wyłącznie pianką.