Zalecane czynności przed aplikacją pianki:
1. Koniecznie trzeba zaślepić wszelkie otwory którymi przy natrysku może wydostać się pianka za zewnątrz budynku. W szczególności otwory pomiędzy murłatą a połacią dachu czy otwory między ścianami szczytowymi a połacią dachu.
2. Zaleca się zamontowanie wieszaków pod stelaże (samych wieszaków bez stelaży!!! (stelaże znaczmie utrudniają natrysk pianki).
3. W przypadku izolacji sufitów, stropów musi być wykonane podłoże na które będziemy natryskiwać piankę. Np. tak jak na zdjęciu poniżej, na legary (jętki) muszą być zamontowane płyty czyli powierzchnia na którą będziemy natryskiwać piankę).
4. W przypadku gdy w dachu zamontowane są okna połaciowe, warto wykonać obróbkę tych że okien.
Jak to naprawdę jest z tą palnością pianki. Jest to temat który nurtuje wielu inwestorów stojących przed wyborem izolacji poddasza. W tym poście postaram się Państwu przedstawić jak wygląda kwestia palności pianki w stosunku do wełny, zarówno pod względem teoretycznym (dokumentacja) jak i rzeczywistym (pożar budynku).
Zgodnie z dokumentacją: normy, badaniami ITB reakcja na ogień (palność) pianki wygląda następująco:
Zdolność samogaśnięcia Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinnym odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr. 75 poz. nr. 690 z późniejszymi zmianami) |
SAMOGASNĄCA
|
Klasyfikacja w zakresie reakcji na ogień dla pianki pokrytej okładziną z płyt gipsowo kartonowych stosowanej bez podkładu albo na podkładzie palnym lub niepalnym wg PNEN 13501-1+A1:2010 |
B-s1, d0
|
Klasyfikacja w zakresie reakcji na ogień wgPN-EN 13501-1+A1:2010 dla pianki bez okładzin |
E
|
Palność wg DIN 4102 |
B2 |
Dokumentacji wełny nie będę przedstawiał gdyż zakładam że są to materiały niepalne najczęściej klasy A1lub klasa A2-s1,d0 lub palnymi niezapalnymi B-s1, d0.
Porównując dokumentację pianki i wełny pod względem palności możemy stwierdzić że wełna jest praktycznie niepalna tak że w teorii pianka przegrywa.
Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej a w szczególności podczas pożaru poddasza!!!
Najbardziej istotnym czynnikiem wpływającym na powstanie ognia i jego rozprzestrzenianie jest powietrze (tlen). W przypadku gdy mamy dużo tlenu spali się wszystko a w przypadku gdzie nie ma tlenu nie pali się nic, ogień się nie rozprzestrzenia i zostaje zaduszony.
WEŁNA ma bardzo mały opór dyfuzyjny na poziomie µ = 1 oznaczający brak oporu transferu dla pary wodnej, tlenu do powstania i rozprzestrzeniania ognia jest bardzo dużo.
- Wełna najczęściej się nie pali spalają się sznurki podtrzymujące wełnę i wełna opada a pali się wszystko dookoła,
- Ogień rozprzestrzenia się szybko,
- Z uwagi na dużą ilość tlenu nie ma mowy o zaduszeniu ognia,
- W przypadku powstania pożaru wełna nie stanowi żądnej bariery-osłony dla więźby która jest łatwopalna,
- Po spłonięciu poddasza wełna się nie spaliła ale wszystko dookoła spłonęło.
PIANKA ma duży opór dyfuzyjny na poziomie µ = 5 oznaczający brak oporu transferu dla pary wodnej, tlenu do powstania i rozprzestrzeniania ognia jest bardzo mało, tym samym jeśli już powstanie ogień to:
- Pali się wolno,
- Ogień rozprzestrzenia się wolno,
- Z uwagi na brak tlenu może dojść do zaduszenie ognia,
- Pianka stanowi barierę-osłonę dla więźby dachowej,
- Po spłonięciu poddasza na wierzchniej warstwie pianki powstaje zwęglina natomiast rdzeń środkowy pianki jest nienaruszony.
Powyższe informację poparte są opiniami i doświadczeniem producentów poliuretanów oraz własnym na podstawie pożaru budynku mieszkalno-usługowego zaizolowanego pianką i wełną oraz budynku mieszkalnego w części nieużytkowej (stryszek) zaizolowanego pianką.
Poniżej przedstawiam zdjęcia pożaru budynku mieszkalno-usługowego. Budynek mieszkalno-usługowy w jednej bryle gdzie część mieszkalna zaizolowana wełną natomiast część usługowa wraz z pomieszczeniem gospodarczym i kotłownią zaizolowana pianką.
Pożar wybuchł najprawdopodobniej od góry w kotłowni czyli pomieszczeniu zaizolowanym pianką.
Jak widać na zdjęciach połać dachu w części mieszkalnej spalona, wełna oczywiście spadła po opaleniu sznurkowania. Część usługowa w ogóle nie ucierpiała jedynie w kotłowni w dwóch miejscach pianka uległa nadpaleniu i usunięciu.
Izolacja pianką wykonana była w 2015 r. pożar budynku w 2017 r. po pożarze inwestor zdecydował na izolację nowej połaci dachu tylko i wyłącznie pianką twierdząc że “gdyby część usługowa budynku była zaizolowana innym materiałem niż pianka to również by spłonęła”
Porównując strikto lambdę którą podaje nam producent to pianka i wełna mają zbliżoną lambdę ale jak zmierzymy współczynnik przenikania ciepła na połaci dachu to izolacyjność przy wełnie diametralnie spada z uwagi na niedoskonałości (tworzące się z biegiem czasu mostki termiczne, na dachach spadzistych grawitacja powoduje obsuwanie się wełny, po dostaniu się wilgoci do wełny filcuje się oraz traci swoje właściwości izolacyjne, itp.) które z biegiem czasu się pogłębiają. Tak więc dla grubości pianki 25 cm przyjmuje się równoważnie ok 35-40 cm wełny.
W przypadku izolacji gdzie występuje drewno (dachy, poddasza, stropy, itp.) powinna być stosowana pianka otwartokomórkowa. Pianka otwartokomórkowa jest oddychająca czyli chłonie i oddaje wilgoć. Oczywiście podczas natrysku drewno powinno mieć poniżej 16 % wilgotności. Wiadomą rzeczą jest że drewno schnie bardzo długo tak że powierzchniowo drewno będzie suche ale w środku będzie jeszcze wilgotne ale dla pianki to nie problem. Pianka otwartokomórkowa jest oddychająca (paroprzepuszczalna) tak że drewno również będzie oddychać i tym samym odda wilgoć. Mało tego nawet w przypadku gdzie dojdzie do jakiegoś przecieku i wilgoć dostanie się do pianki i drewna to w okresach sprzyjających parowaniu wilgoć wyparuje. Ważną rzeczą jest że po odparowaniu wilgoci pianka zachowuje swoje właściwości izolacyjne oraz stabilność wymiarową!!!
Inna sytuacja jest gdy zaizolujemy drewno pianką zamknięto komórkową!!! Jeśli drewno będzie suche to też nic nie będzie się działo ale jeśli drewno będzie wilgotne lub będzie jakiś przeciek i dostanie się do drewna wilgoć to może dojść do procesów gnilnych. Najogólniej mówiąc pianka otwartokomórkowa w swojej budowie posiada ponad 90 % komórek otwartych co wpływa na to że jest oddychająca. Przeciwieństwem jest pianka zamkniętokomórkowa która w swojej budowie posiada ponad 90% komórek zamkniętych i nie oddycha jest hydroizolatorem.
Często klienci stojąc przed wyborem izolacji zadają nam pytania czy pianką nie jest szkodliwa? a czy wełna mineralna jest zdrowa?
Wełna mineralna może:
- pylić,
- wywoływać uczulenia,
- zawierać formaldehydy,
- emitować opary formaldehydowe.
POLIURETANY SĄ WSZĘDZIE. W świecie nie ma drugiego materiału który ma tyle zastosowań co poliuretan. Często kupując jakiś produkt nie zastanawiamy się wytworem jakich komponentów jest on wyprodukowany, i tutaj po chwili zastanowienia każdy z nas może powiedzieć, że poliuretany są wszędzie:
- opakowania do przechowywania artykułów spożywczych,
- obuwie oraz odzież,
- materace w łóżkach,
- gąbki do mycia naczyń i ciała,
- narzędzia ogólnego przeznaczenia,
- meble,
- deska kokpitu w samochodzie, siedzenia, fotele, zderzaki,
- farby i lakiery,
- izolacje lodówek i zamrażalników,
to tylko mały wycinek możliwych zastosowań poliuretanu. Pianka posiada wszelkie niezbędne atesty, badania i certyfikaty (ITB, PZH). W porównaniu do wełny, pianką nie wywołuje uczulenie, nie pyli, nie zawiera formaldechydów, jest odporna na rozwój grzybów pleśniowych, jest zalecana dla alergików i astmatyków.
Poniżej prezentujemy porównanie właściwości najbardziej popularnych materiałów izolacyjnych.
Proszę kliknąć w poniższy tekst.